مجموعه نرم افزاری 3DExperience

در سال 2013، نسخه جدید و توسعه یافته نرم‌افزار مدیریت چرخه عمر محصول شرکت Dassault Systems بر مبنای ساختار پلتفرم V6 اما با نام 3DExperience به­ بازار جهانی معرفی شد. نسخه­ای کامل‌تر و متفاوت از نسخه 3DPLM.2 اما با ساختار یکسان (تحت پلتفرم واحد V6) بعلاوه نرم‌افزارهایی که از سال 2010 تا 2013 توسط این شرکت خریداری و تولید شدند؛ همگی در این مجموعه واحد و یکپارچه­، مدیریت چرخه عمر محصول را انجام می­دهند. این مجموعه شامل نرم‌افزارهایی یکپارچه در چهار حوزه مدل‌سازی سه‌بعدی، مدیریت و اشتراک اطلاعات و داده­ها، هوشمند­سازی اطلاعات و داده های محصول، شبیه­سازی،تحلیل، تولید و مهندسی یا طراحی محصول است. در تصاویر زیر قابلیت های سیستم 3DExperience را مشاهده می­ نمایید.

سیستم 3DExperience شامل نرم افزارهای اصلی زیر می باشد:

 

1. نرم افزار Enovia

ابزاری قدرتمند جهت مدیریت داده ها و بانک اطلاعات محصول و تیم پروژه، ایجاد محیط تعامل مشترک آنلاین بین سایر پرسنل سازمان، ذینفعان پروژه، تامین کنندگان، مشتریان و مصرف کنندگان در چرخه حیات محصول و مدیریت دانش می باشد. (مشاهده محصول)

 

2. نرم افزار Catia

محیط های طراحی سه بعدی قابل تعامل با کاربر، طراحی و مدل سازی سه بعدی،شبیه سازی سیستمها و تجهیزات و بهینه سازی آنها، ایجاد محیطهای یکپارچه در تمام مراحل فرآیند توسعه محصول. (مشاهده محصول)

 

3. نرم افزار Simulia

شبیه سازی عملکرد محصول در دنیای واقعی، سرعت بخشیدن به روند ارزیابی عملکرد، بررسی المان محدود قابلیت اطمینان و ایمنی مواد و محصولات قبل از ساخت و تولید نمونه های فیزیکی. (مشاهده محصول)

 

4. نرم افزار Delmia

نرم افزاری قدرتمند برای شبیه سازی و بهینه سازی فرآیند ساخت و تولید، بررسی کیفیت محصول و فرآیند تولید و ایجاد کارخانه مجازی با محیطی سه بعدی به همراه تجهیزات، انسان ها و ربات ها. (مشاهده محصول)

 

5. نرم افزار Biovia

مدل سازی، شبیه سازی و محاسبات مسائل مختلف علم پزشکی و زیستی. کاربرد اصلی آن شبیه سازی مکانیک ملوکولی است. (مشاهده محصول)

 

علاوه بر موارد فوق سرویس های موجود مبتنی بر وب شامل 3DSwym (انجمن اطلاعاتی)، 3DDashboard (داشبورد قدرتمند کاربری و مدیریتی)، 3DComment و 3DNotification (ارسال هوشمند وقایع و مدیریت دانش)، Exalead (هوشمند سازی داده ها)، Geovia (طراحی، مدیریت فعالیت های زمین شناسی، منابع و …) و دهها قابلیت دیگر مثل اینتگریشن کامل با مجموعه آفیس سیستم 3DExperience را به رتبه اول بین سیستم های مرسوم جهانی از نظر قابلیت ها رسانده است.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می­شود در تمام زمینه­های صنعت مانند فولادسازی، الکترونیک، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، خودرو، هواپیماسازی و سایر بخش‌های صنعت، شرکت‌های معتبر دنیا مانندBoeing, Gem, SMS.Demag, Airbus, Nokia, Panasonic, Buhler, Toyota, Samsung  و هزاران شرکت بزرگ و کوچک دیگر این تکنولوژی و مجموعه نرم‌افزاری رو به‌طور سازمان ‌یافته‌ای مورداستفاده قراردادند.

 

 

 

برخی از مزایای استفاده از این مجموعه نرم ­افزاری که در کنار پیاده‌سازی راهکار PLM می‌تواند باعث دگرگونی در سازمان شوند، عبارت‌اند از:

 • پیشرفت چشمگیر سازمان در بخش‌های مهندسی، تولید، بازرگانی
 • ایجاد توانایی رقابت در بخش‌های مختلف مهندسی با شرکت‌های بزرگ داخلی و خارجی
 • ایجاد توانایی در انجام پروژهای بزرگ درون و برون سازمانی
 • حذف کامل نرم‌افزارهای جزیره‌ای در سازمان و استفاده از یک نرم‌افزار واحد
 • ایجاد توانایی در حل مشکلات فنی، مهندسی مربوط به تولید و طراحی در بخش‌های مختلف
 • صرفه­جویی در زمان، وقت، هزینه و درنتیجه افزایش بهره­وری در بخش مهندسی
 • ایجاد یک بانک اطلاعاتی قدرتمند در بخش مهندسی سازمان
 • انتقال و اشتراک آنلاین و مستقیم­ اطلاعات بین کارشناسان و مشاوران بخش‌های مختلف (مهندسی هم‌زمان)
 • مدیریت اطلاعات مهندسی کارشناسان، مشاوران و مدیران در یک مجموعه واحد
 • حذف خطاهای انسانی در واحدهای مختلف با توجه به ایجاد مدلهای سه­بعدی از قطعات
 • ایجاد مکانیزم ارزیابی هزینه فعالیت‌ها در هر فاز از پروژه در بخش‌های مختلف مهندسی
 • ایجاد اتوماتیک تمامی مدارک مهندسی برای تجهیزات مشابه و تغییر متغیرهای مرتبط
 • توانایی در تغییر آسان پارامترهای استاندارد تجهیزات و تمامی مدارک مرتبط با آن‌ها
 • مدیریت جامع و یکپارچه فرایند طراحی، تحلیل و شبیه‌سازی تجهیزات صنعتی
 • ایجاد سیستم مشخص جهت بهینه‌سازی فرایندها و رعایت تقدم و تأخر فعالیت‌ها
 • استفاده همزمان از تمامی ابزارهای CAD، CAM، CAE در پروژه­های بزرگ صنعتی
 • ذخیره­ سازی تمامی اطلاعات مهندسی، منابع مالی و اسنادی پروژه‌ها در یک بانک اطلاعاتی واحد
 • ایجاد نقش­ها و سطوح دسترسی مختلف به اطلاعات و مدیریت آن‌ها در سطح سازمان
 • ارتباط آنلاین بین سایر اعضای یک پروژه و به اشتراک‌گذاری اطلاعات
 • مدیریت اسنادی تجهیزات و متغیرهای وابسته به آن‌ها در پروژه‌های مشابه با کاهش زمان بهره برداری
 • به اشتراک­ گذاری آنلاین دانش های مهندسی گوناگون از طریق یکپارچه سازي داده‌ها (مهندسی دانش)
 • صرفه جویی در زمان و هزینه با استفاده مجدد از داده‌هاي ابتدایی و تجربیات گذشته و ایجاد چهار چوب براي بهینه­ سازی محصول
 • کاهش هزینه­، افزایش سرعت، کیفیت برتر، افزایش فروش و درآمد

 

موارد فوق با استفاده از تکنولوژی­ها و امکانات فراوان موجود در این مجموعه ازجمله، جامع و کامل ­بودن در بخش‌های مختلف مهندسی، ارتباط مستقیم بین علوم مهندسی مختلف در یک مجموعه واحد، حذف خطاهای انسانی، مدیریت دانش و مشورت آنلاین بین تیم­های طراحی، یکپارچه بودن بیش از 150 محیط­کاری مختلف و ایجاد چهارچوب جهت بهینه­سازی محصول، تعیین حق دسترسی افراد به اطلاعات پروژه، تعیین سیرتکامل و حالات داده‌ها و اطلاعات و ذخیره­سازی همه داده­ها در یک دیتابیس واحد اطلاعاتی حاصل می­شوند که در ادامه توضیحاتی در این موارد بیان می­شود.

 

 

کامل و جامع بودن

با استفاده از این مجموعه تمامی نیازهای مهندسی یک واحد بزرگ صنعتی از قبیل طراحی، تحلیل، شبیه­سازی، ساخت و مدیریت پروژه محصولات، در سایر علوم مهندسی برطرف خواهد شد و نیاز به استفاده از نرم‌افزار دیگری در پروژه‌های عظیم مهندسی و صنعتی درون و برون سازمانی نخواهد بود. با این مجموعه تمامی فعالیت‌های مرتبط با محصول به‌طور کامل در یک مجموعه واحد انجام می‌شود. همان‌طور که در قسمت تاریخچه بیان شد محصولات از قطعات میلیمتری گرفته تا کارخانه‌های عظیم صنعتی یا واحدهای پالایشگاهی و یا هواپیما و فضا­پیما توانایی طراحی، تحلیل، شبیه­سازی و مدیریت ساخت را با این مجموعه نرم­افزاری به‌صورت یکپارچه دارند. درنتیجه این ویژگی تمامی نرم‌افزارهای جزیره­ای از سطح سازمان قابلیت حذف­شدن و یا تبدیل به نرم‌افزارهای درجه 2 و یا 3 را در انجام فعالیت‌های درون و برون سازمانی مرتبط با تولید محصول را دارند.

 

 

ارتباط بین علوم مهندسی مختلف در یک مجموعه واحد

انجام امور مهندسی با این مجموعه بسیار فراتر از کار­کردن با نرم‌افزارهای معمولی و تخصصی در حوزه­های مختلف است چراکه سایر علوم مهندسی در این مجموعه به‌طور یکپارچه با یکدیگر ترکیب شده و با کمک هم در تکامل چرخه عمر کمک می‌کنند. به‌طور مثال تیم­های واحدهای برق، مکانیک، اتوماسیون صنعتی، هیدرولیک و پنوماتیک به‌راحتی قادر هستند تحت شبکه به‌طور هم‌زمان، شبیه‌سازی و راه­اندازی کامل یک کارخانه یا پروژه در کامپیوتر و به‌صورت مجازی را انجام دهند و به‌طور کامل مفاهیم مهندسی همزمان را پیاده‌سازی نمایند.

مهندسی هم‌زمان, نوعی روش طراحی برای توسعه محصولات و ساخت آن‌ها است كه فرایندها را به‌طور هم‌زمان در نظر می‌گیرد. این روش بر شالوده كار تیمی و استفاده از برخی تكنیك‌های كاری بناشده و كارایی سازمان را افزایش می‌دهد.

 

 

حذف خطاهای انسانی و سیستمی

با استفاده از منطق بی­نظیر این مجموعه، خطاهای انسانی در فعالیت‌های مهندسی حذف خواهد شد. طراحی­ سه­بعدی، تحلیل پیشرفته برخوردها، تحلیل­های المان محدود مکانیکی-سیالاتی و کوپله و شبیه‌سازی­های مجازی در طی مراحل مختلف طراحی محصول اجازه ورود خطا به عرصه تولید را نخواهد داد و سازمان‌ها به‌راحتی قادر خواهند بود که مجموعه‌های عظیم مهندسی را با بهترین کیفیت و کمترین خطا به بازار جهانی عرضه نمایند.

 

 

رقابت در بازارجهانی

با استفاده از این مجموعه چهار پارامتر مهم هزینه، زمان، کیفیت و سود به‌طور کامل بهینه‌سازی شده و در بخش‌های مختلف چرخه عمر محصول باعث پیشرفت کلی شرکتی که از این نرم‌افزار استفاده می‌کند، می­گردد. درنتیجه سازمان می‌تواند با تولید محصولات رقابتی جایگاه خود را در بازارهای جهانی بهبود ببخشد.

 

 

 

 امکان مشورت آنلاین بین تیم­های طراحی

با استفاده از این مجموعه امکان ایجاد ارتباط تصویری،شنیداری و ویرایش کردن فایل­ها از راه دور تحت شبکه توسط تیم­های طراحی متفاوت وجود دارد. بدون در نظر گرفتن مکان و زمان، کارکنان سازمان می‌توانند به‌صورت آنلاین در هرجای دنیا با یکدیگر ارتباط تصویری و نوشتاری برقرار کرده و نظرات و ایده­های خود را در ارتباط با فعالیت‌های محصول به اشتراک بگذارند.

 

 

یکپارچه بودن بیش از 150 محیط کاری مختلف در یک رابط گرافیکی

در این مجموعه تمامی نرم­افزارهای حوزه های مختلف بخصوص نرم افزارهای مربوط به فعالیت‌های مهندسی (CAD-CAM-CAE) دارای یک محیط گرافیکی واحد هستند بطوریکه تمامی آن‌ها را در کارکرد می­توان یک نرم­افزار واحد در نظرگرفت. انتقال از یک محیط به یک محیط دیگر به‌راحتی، بدون تغییر فرمت و به‌صورت آنی انجام می­شود.

 

 

جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار دموی زیر را مشاهده نمایید:

پخش ویدیو