نرم افزار Teamcenter

نرم افزار Teamcenter یک پلتفرم برای استقرار سیستم PLM شرکت Siemens بوده که با پیاده سازی تدریجی در طی زمان، باعث پیدایش یک نگاه سیستمی به فرایند توسعه محصول می گردد. این سیستم یکی از رایجترین نرم‌افزارهای یکپارچه ساز مدیریت چرخه عمر محصول یا PLM است، که باعث افزایش توانایی سازمان در تولید محصولات فناورانه می‌شود. این نرم‌افزار با ادغام ماژولهای مختلف در حوزه‌های متفاوت، فعالیتها و بخش‌های سازمانی نظیر مهندسی، کنترل کیفی، مدیریت پروژه، تولید و … در یک پلتفرم کاملا یکپارچه باعث افزایش بهره‌وری و افزایش سود و رقابت پذیر بودن محصولات سازمانی می‌‌شود.

همچنین این نرم‌افزار به شرکتها کمک می‌کند تا در راستای فعالیت‌های سازمانی مدیریت بهتر و خلاقانه تری بر روی پیچیده ترین محصولات و فرآیندهای تولیدی داشته باشند. استفاده از این نرم‌افزار شرکتها را قادر میسازد تا با داشتن یک پلتفرم واحد و یکپارچه، تصمیم گیریهای مبتنی بر اطلاعات دقیق و در لحظه از مراحل چرخه عمر محصول را داشته باشند.

نرم افزار Teamcenter قابلیت یکپارچه سازی کامل با تمام محصولات دیگر این شرکت از جمله NX، Solidedge، Simcenter و… و همچنین تمام نرم افزارهای کاربردی مهندسی برند در زمینه برق، مکانیک، الکترونیک ، شبیه سازی، مدیریت پروژه، Office، ERP و غیره را دارا بوده و بدین ترتیب سازمان های مهندسی محور و تولید محور می توانند تمامی داده های دنیای واقعی را از هر نوع که باشد وارد دیتابیس واحد نموده و با در کنار هم قرار دادن آنها، اطلاعات درست را در دنیای مجازی ایجاد کنند.

 

 

با توجه به شکل بالا Teamcenter یک پلتفرم است. بدین معنی که از تعدادی اپلیکیشن با یک رابط کاربری مشترک ایجاد شده است. در مرحله شروع کار با این پلتفرم (Start) مواردی همچون مدیریت طراحی، مدیریت اسناد، مدیریت ساختار محصول و مدیریت فرآیندها مد نظر بوده و پس از اجرای کامل این موارد می توان به توسعه(Extend) نیاز های کسب و کار در مواردی همچون مدیریت الزامات، خدمات پس از فروش، مدیریت تولید و مدیریت تامین کنندگان پرداخت. و در آخر با توسعه بیشتر می توان مزایای بدست آمده را به دیگر زمینه های کسب و کار مانند مدیریت کیفیت، مدیریت هزینه، و یا اتصال به دیگر سیستم ها مانند ERP انتقال (Transform) داد.

 

 

می‌توان از Teamcenter برای رسیدن به اهداف عملکردی مهم، از جمله نیاز به افزایش بازدهی، کاهش زمان ارائه محصول به بازار، لحاظ کردن الزامات تجاری و قانونی سازمان، بهینه سازی منابع مورد استفاده و تسهیل همکاری در سطح جهانی، استفاده کرد.

مجموعه نرم‌افزاری Teamcenter شامل بهترین شیوه ها و فرآیندهای مبتنی بر استاندارد است که شرکت شما را قادر به پیاده‌سازی و به‌کارگیری سریع راه‌کار PLM، در زمانی کوتاه و استفاده از نتایج یعنی کاهش هزینه‌های تولید و مدیریت اطلاعات سازمانی مینماید.

 

 

از جمله مزایای کلی Teamcenter می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اخذ تصمیمات هوشمندانه تر که به دلیل داشتن یک منبع واحد اطلاعاتی، نظارت دقیق بر تمام مراحل چرخه عمر محصول، مدیریت یکپارچه اطلاعات بدست می‌آید.
 • تولید محصولاتی رقابتی که با استفاده از سیستم یکپارچه‌ساز و همکاری با امنیت بالای اطلاعات محصول در هر نقطه از دنیا حاصل می‌شود.
 • پیشرفت سازمان که با داشتن یک سیستم یکپارچه جامع برای تبادل اطلاعات و ایده‌ها بین اعضا که بصورت آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دسترسی به اطلاعات، در لحظه که با یکپارچه کردن مراحل طراحی، فرآیندهای کاری و تولید نمونه کار و تولید محصول حاصل می گردد..
 • افزایش امنیت داده ها و مدیریت مالکیت معنوی با مشخص کردن و مدیریت میزان سطوح دسترسی کاربرها، مدیران و … به تمامی اسناد سازمانی.
 • بازدهی بالاتر منابع انسانی با نظارت بر عملکرد افراد.
 • تسریع و نظم بخشیدن به فعالیت‌ها که با ایجاد Workflow و همچنین با استفاده مشترک و همزمان اطلاعات در بخش‌های متفاوت و علاوه برآن استفاده مجدد از اطلاعات در توسعه محصول جدید حاصل می گردد.
 • رعایت مقررات سازمانی که با داشتن یک روند کاری منطبق بر الزامات از پیش تعیین شده امنیتی، محیطی و دولتی در سطوح مختلف انجام می شود.

 

حوزه های کاری سیستم Teamcenter عبارتند از:

 1. مدیریت برنامه­ها، پروژه ها، فعالیت ها و منابع
 2. مدیریت سبد محصولات
 3. مدیریت پیکربندی گونه‌ها
 4. طبقه بندی و کلاسه بندی داده ­ها
 5. مدیریت الزامات
 6. مدیریت لیست مواد، تغییرات و رویژن‌ها
 7. مدیریت طراحی محصول (مهندسی همزمان)
 8. مدیریت کیفیت و انطباقات محصول
 9. مدیریت سطوح دسترسی و نقش‌ها (امنیت داده­ها)
 10. مدیریت گردش کار
 11. مدیریت اسناد و مدارک و دانش
 12. مدیریت ریسک
 13. مدیریت مسائل حادثه ساز
 14. مدیریت تامین کنندگان
 15. مدیریت برنامه‌ریزی فرآیند تولید (MPM)
 16. تعمیر، نگهداری (MRO)
 17. یکپارچه سازی سیستم های CAD با پلتفرم Teamcenter

 

جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار دموی زیر را مشاهده نمایید:

پخش ویدیو