نرم افزار Catia

این نرم‌افزار متفاوت تر از سایر ویرایش های قدیمی خود، تجربه تولید مجازی برای شرکت‌ها در هر اندازه و صنعتی که باشند را با استفاده از محیط های پیشرفته و ماژول های طبقه بندی شده، قدرتمند و نوآورانه فراهم می سازد. این نرم افزار با رویکردی تخصصی و چند رشته‌ای، طیف کاملی از قابلیت‌های طراحی مجازی را ارائه‌‌ داده و برخلاف بخش مهندسی سنتی در سازمان‌ها، امکان همکاری مؤثر در بخش طراحی را با هدف افزایش نوآوری و ابتکار فراهم می‌کند. نرم افزار Catia قابلیت طراحی، مدل‌سازی و شبیه سازی مجازی انواع سیستم ها، تجهیزات، قطعات و مونتاژ های مختلف را با استفاده از محیط های کاری یکپارچه در اختیار کاربر قرار می‌دهد.


 

ماژول­های Systems
با استفاده از این ماژول توانایی شبیه­سازی دینامیکی و بررسی عملکرد و رفتار واقعی مجموعه‌های مونتاژی در محیط­های یکپارچه امکانپذیر است. به عنوان مثال می­توان بعد از طراحی و مدل‌سازی مکانیکی کامل یک خودرو در محیط­های مدل‌سازی، شبیه­سازی آن را به طور مجازی انجام داده و عملکرد موتور، ترمز­ها، سیستم‌های دینامیکی و مکانیکی، هیدرولیکی، پنوماتیکی، تجهیزات برقی و­ تمام پارامترهای مؤثر در طراحی را بررسی نمود. امروزه، شرکت های بزرگ صنعتی با استفاده از این ماژول، هزینه ساخت و تولید نمونه های Prototype را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و تمامی تست های منطقی و عملکردی سیستم را بر روی موجودیتی به نام Digital Twin یا دوقلوی مجازی شبیه سازی شده انجام میدهند.

 

 

 

ماژول­های Mechanical
این بخش از نرم­افزار، محیط طراحی بسیار انعطاف­پذیر مبتنی بر همکاری آنلاین، همراه با مهندسی همزمان و مدیریت تغییرات در حین طراحی را فراهم نموده و به ‌این ‌ترتیب امکان طراحی نقشه ها، قطعات سه­بعدی و مونتاژی از ساده‌ترین تا پیشرفته‌ترین آن‌ها را امکانپذیر می سازد. امکانات متعددی به منظور تسریع فرآیند های طراحی قطعات به این بخش اضافه شده که سرعت عملکرد طراح را تا حد قابل توجه ای نسبت به نسخه های پیشین افزایش میدهد.

 

 

ماژول­های Shape

این ماژول قویترین ابزارهای لازم جهت طراحی کلاس A سطوح را در صنایع مختلف برای مدلسازی­های پیچیده و ترکیبی، بسیار قویتر از ورژن 5 نرم­افزار، در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این ابزارها به‌منظور مدل‌سازی و طراحی سطوحي كه نمي­توان شكل و فرم آن‌ها را با توجه به قالب هاي هندسي مشخص (مكعب، كره، استوانه) و نمایه­های مدلهای صلب توصيف كرد، در اختیار کاربر قرار داده می­شود (از بدنه يك اتومبيل يا هواپيما كه شکل آن‌ها برای خصوصيات آئروديناميكي مهم است تا بدنه ماوسي كه فرم آن علاوه بر زيبايي بر روي طرح ارگونوميك آن مؤثر است).

ماژول Shape برای طراحان صنعتی­ و مهندسین مکانیک مجموعه کاملی از ابزارهای لازم برای طراحی آسان سطوح کلاس A و رندرینگ پیشرفته تجهیزات مختلف­، مهندسی معکوس و روشهای دیداری متنوعی در راستای ایجاد، اصلاح و اعتبار سنجی هر­گونه  اشکال را فراهم می‌کند و انتقالات و همکاری میان دپارتمان طراحی و مهندسی را در این حوزه نیز آسان می‌کند. پارامترهای منحصر بفرد زیادی در سطوح کلاس A­ وجود دارد که آن را از سایر سطوح متمایز می‌کند و باعث می­شود محصول نهایی ویژگی‌هایی داشته باشد که بعضی از آن‌ها در زیر اشاره شده است:

  • ازنظر بیننده زیبایی بهتری دارد و حجم فایلها به دلیل استفاده از تعداد سطوح کمتر کاهش می­یابد
  • ویرایش فایل در زمان کمتری امکانپذیر خواهد بود
  • در لبه‌های تیز و طولانی قابلیت کنترل خوبی روی هندسه سطح وجود دارد
  • سطوح در محل اتصال به یکدیگر از دقت و کنترل بالایی برخوردار است
  • ماشینکاری در زمان کمتری انجام می­شود
  • امکان پارگی در کشش ورقهای فلزی به حداقل می­رسد
  • در سطوح قطعاتی که با سرعت در حرکت هستند مسیر جریان هوا به‌خوبی هدایت می­شود
 

 

ماژول­های Equipment

این ماژول محیط یکپارچه و کاملی برای طراحی دقیق مبتنی بر همکاری آنلاین، در زمینه­‌های الکترونیک، برق و سیستم‌های سیال و پایپینگ یک محصول را ارائه می‌دهد. وقتی طراح از سیستم تعریف منطقی به دست آورد و از انطباق با مشخصات محصول، قابلیت ردیابی و مدیریت پیکره‌بندی آن اطمینان حاصل شد، در این ماژول قوانین علمی باهم یکپارچه و هماهنگ شده تا انطباق با استانداردها در طول فرایند طراحی و سندسازی مربوط به تولید صورت بگیرد.

 

ماژول­های Building & Architected

مجموعه ابزارهای موجود در این حوزه کاری نرم افزار Catia به شرکت ها با زمینه فعالیت مرتبط کمک می نماید تا بتوانند در یک محیط کاملا یکپارچه قابلیت های چند تخصصی در علوم مختلف مهندسی را (نظیر طراحی سازه ها، کانال کشی و پایپینگ، الکتریکال، مکانیکال، معماری و هنر)  با یکدیگر تلفیق کرده تا بتوانند سازه ها و برج های پیچیده و عظیم را طراحی نمایند.

اخذ انواع نقشه های خروجی مورد نیاز در حوزه های متفاوت، کنترل واقعی پروژه و برنامه زمان­بندی، کنترل هزینه ها و منابع، واقیعت مجازی و آنالیز برخورد از جمله قابلیت های این ماژول های ترکیبی است که به کاهش خطاها، افزایش دقت، کیفیت و درنهایت به سرانجام رسیدن پروژه در موعد مقرر کمک می نمایند.

جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار دموی زیر را مشاهده نمایید:

پخش ویدیو